„WYRÓWNANY TURNIEJ NA ZAKOŃCZENIE POWIATOWEJ LIGI KOSZYKÓWKI CHŁOPCÓW”

Podobnie jak w poprzednikach latach zmagania, w ramach XIII edycji Powiatowej Ligi Koszykówki Chłopców Powiatu Rybnickiego dla Oddziałów Gimnazjalnych oraz klas VII, odbywały się w dwóch grupach: pierwsza to Jankowice, Jejkowice, Piece, Świerklany oraz Lyski, druga to szkoły gimnazjalne z Czerwionki Leszczyn. Po rozegraniu turniejów grupowych dwie pierwsze reprezentacje spotykały się na finałach. W związku z tym, że w obecnej edycji w grupie pierwszej zagrały niestety tylko trzy drużyny: Jankowice, Jejkowice i Lyski, które spotkały się na dwóch turniejach eliminacyjnych 21 listopada i 14 lutego, a w grupie drugiej zainteresowanie było jeszcze mniejsze bo tylko szkoła z Dębieńska wyraziła większe zainteresowanie i chęć gry, dlatego w finale, który miał miejsce 29 maja w Lyskach zaprezentowały się wszystkie uczestniczące drużyny w eliminacjach. Rozgrywki tradycyjnie odbywały są systemem każdy z każdym oraz rewanże.

W pierwszym meczu zespół z Dębieńska dość łatwo rozprawił się z drużyną z Jejkowic wygrywając 23:10.

W drugim meczu dość nieoczekiwanie team z Jankowic uległ naszemu zespołowi. Spotkanie to było bardzo zacięte ale z małą ilością punktów. Po pierwszej połowie mimo początkowego prowadzenia jankowiczan był remis 7:7. Decydująca dla wyniku końcowego była trzecia kwarta, którą wygraliśmy 8:2. W czwartej do przewagi chłopcy dołożyli jeszcze jeden punkt kończąc spotkanie 14:7 na naszą korzyść. W meczu tym można pochwalić obrońców, ale za to w ataku skuteczność albo jej brak był porażający. W trzecim meczu turnieju, niemoc i zła passa punktowa naszych zawodników trwała dalej. Zmierzyli się z Dębieńskiem. Spotkanie to przegrali już w drugiej kwarcie bo mimo optycznie wyrównanej gry przy remisie 4:4 stracili 8 punktów nie rzucając nic. Trzecią wygrali 4:0 ale to nie wystarczyło i końcowy wynik to 18:12 dla Dębieńska.

Czwarty i piąty mecz to dwa odmienne oblicza zespołu z Jankowic. W tym pierwszym z Jejkowicami była ich niemoc, ospałość i remis 15:15 po trzeciej kwarcie. Zapachniało niespodzianką. Jednakże w czwartej kwarcie zawodnicy z Jankowic ocknęli z letargu wygrywając 25:17. Mecz nr 5, to już była inna drużyna. Grali koncertowo, tak jakby na jeden kosz, wychodziło i wpadało prawie wszystko wygrywając z Dębieńskiem aż 35:8. Tak wysoka wygrana miała decydujący wpływ na podział miejsc. Po naszej bardzo dobrej grze i wysokiej wygranej z Jejkowicami 27:5, trzy zespoły miały po 5 punktów i o miejscach decydowały mecze pomiędzy zainteresowanymi. Niestety nasze zdobyte kosze w ostatnim meczu z Jejkowicami w tej sytuacji nie miały znaczenia. Zdecydował mecz nr 5, w którym Jankowice zdobyły przewagę, która zdecydowała, że zwycięzcą turnieju zostali ONI a nie MY, zajmując II miejsce. Wielka szkoda.

Skład naszej drużyny w całym cyklu ligi 2017/2018:

Andrzejak Wojciech IIIa, Gurgul Jakub IIIa, Ilka Oliver IIIa, Max Jakub IIIa, Naumowicz Sebastian IIIa, Niewrzoł Dawid IIIa, Nowakowski Marek IIIa, Mrówka Maciek IIIb, Dzikowski Karol IIa, Paryż Jakub IIIc, Sadorski Patryk VIIb, Kokot Radosław IIIc, Kieś Jakub VIIa i Węglorz Michał VIIa

WYNIKI MECZÓW TURNIEJU FINAŁOWEGO :

1. Gim Dębieńsko – Gim Jejkowice 23:10
2. Gim Lyski – Gim Jankowice 14:7
3. Gim Dębieńsko – Gim Lyski 18:12
4. Gim Jejkowice – Gim Jankowice 17:25
5. Gim Dębieńsko – Gim Jankowice 8:35
6. Gim Jejkowice – Gim Lyski 5:27

TABELE:

Miejsce Drużyna Ilość meczy Punkty Stosunek punktów  
I Gim Jankowice 3 5 67:39 +28
II Gim Lyski 3 5 53:30 +23
III Gim Dębieńsko 3 5 49:57 -8
IV Gim Jejkowice 3 3 32:75 -43

 

Najlepszym zawodnikiem z mianem MVP Ligi został wybrany zdobywca 42 punktów Paweł Nowak z Gimnazjum w Jankowicach. Drugie wyróżnienie z tytułem Najlepszy Zawodnik Ligi otrzymał Jakub Max z Lysek, z dorobkiem 68 punktów został zdobywca największej ilości punktów w całym cyklu. Do grona wyróżniających się zawodników, którzy decydowali o grze swoich reprezentacji należeli: Oliver Ilka z Lysek, Jakub Pochcioł z Jejkowic oraz Jakub Bartoszek z Dębieńska. Specjalne podziękowanie i wyróżnienie za całokształt na miarę MVP otrzymał Marek Nowakowski. Gratulacje dla wyróżnionych i nagrodzonych.

W imieniu organizatora i Starostwa Powiatowego, puchary, dyplomy i medale wręczyła Pani Aleksandra Szymura dyrektor Gimnazjum w Lyskach oraz Pan Grzegorz Potysz Kierownik Referatu Oświaty i Promocji Starostwa Powiatowego w Rybniku.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom czyli zawodnikom, nauczycielom oraz dyrekcjom poszczególnych szkół za udział w rozgrywkach XIII Powiatowej Ligi Koszykówki. Niestety w związku z wprowadzeniem reformy oświaty, w tej formie była to ostatnia edycja Powiatowej Ligi Koszykówki. Czy w zamian tych rozgrywek powstanie coś nowego, na dzień dzisiejszy to wielki znak zapytania i wielka niewiadoma.

Suma zdobytych punkty przez poszczególnych zawodników we wszystkich turniejach i meczach:

Nazwisko, imię Szkoła  I Turniej 21.11.2017 II Turniej 14.02.2018 FINAŁ 29.05.2018 SUMA
Max Jakub najlepszy zawodnik ligi Lyski 24 19 25 68
Piątek Dominik Jankowice 25 20 11 56
Nowak Paweł MVP Turnieju Jankowice 8 20 14 42
Krakowczyk Bartłomiej Jankowice 11 7 16 34
Strzelczak Jakub Jejkowice 21 4 6 31
Gurgul Jakub Lyski 20 5 4 29
Miera Kacper Jejkowice 7 13 6 26
Mosiej Szymon Jankowice 6 6 14 26
Nowakowski Marek - wyróżnienie Lyski 5 6 12 23
Czempik Darek Dębieńsko 16 16
Gorażdża Paweł Jankowice nb 8 6 14
Pochciok Jakub - wyróżnienie Jejkowice nb 4 8 12
Gabryszewski Adrian Jejkowice 2 8 0 10
Knapik Tomasz Dębieńsko 10 10
Bartoszek Jakub - wyróżnienie Dębieńsko 10 10
Niewrzoł Dawid Lyski 2 2 3 7
Kapłanek Arkadiusz Jejkowice 5 nb 1 6
Kubis Marek Jejkowice 0 4 2 6
Ilka Oliver - wyróżnienie Lyski 0 1 5 6
Liszka Błażej Jankowice 2 2 2 6
Stania Szymon Jankowice 2 0 4 6
Podpłoński Oskar Dębieńsko 6 6
Mrówka Maciek Lyski nb 2 3 5
Naumowicz Sebastian Lyski 3 2 nb 5
Zynek Franciszek Jejkowice 4 nb nb 4
Ryszka Szymon Dębieńsko 4 4
Nieszporek Sebastian Jejkowice nb 1 2 3
Papierok Dawid Jejkowice 0 3 0 3
Kuczera Karol Jejkowice 0 nb 2 2
Szweda Mateusz Jejkowice 2 nb 0 2
Turek Daniel Jejkowice nb 2 0 2
Dzikowski Karol Lyski 2 nb 0 2
Kokot Radosław Lyski 2 nb 0 2
Jaroszek Marek Dębieńsko 2 2
Sęk Daniel Jejkowice nb nb 1 1
Andrzejak Wojciech Lyski 0 0 1 1
Ogryzek Mateusz Jejkowice 0 nb nb 0
Skupiński Jakub Jejkowice 0 nb nb 0
Kwiczala Mateusz Lyski 0 nb nb 0
Paryż Jakub Lyski nb 0 nb 0
Przygoda Szymon Lyski 0 nb nb 0
Sadorski Patryk Lyski nb 0 nb 0
Kieś Jakub Lyski nb nb 0 0
Węglorz Michał Lyski nb nb 0 0
Brzezina Kordian Jankowice 0 0 0 0
Dudziński kamil Jankowice 0 nb nb 0
Liszka Miłosz Jankowice 0 0 nb 0
Piksa Karol Jankowice nb 0 0 0
Plutka Mateusz Jankowice 0 0 0 0
Mniszko Kacper Dębieńsko 0 0

Comments are closed.